Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przelewy międzynarodowe, pułapki i problemy

11 lipca 2023 | Biznes | Wojciech Marciniak

Przelew to jeden z podstawowych i najstarszych produktów finansowych.

Przelew to nic innego, jak bezgotówkowy przekaz środków pieniężnych pomiędzy wysyłającym a odbiorcą zgodnie z instrukcją przekazaną przez zleceniodawcę dla instytucji realizującej, którą w większości przypadków jest bank. Jest to jeden z podstawowych, a zarazem najstarszych produktów rynku finansowego. Bez którego dziś, nie wyobrażamy sobie rozliczeń pomiędzy osobami fizycznymi, jak i przedsiębiorstwami. Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy jest wzrost rok do roku ich liczby. Dodatkowymi czynnikami, które sprzyjają sięganiu, po tę usługę finansową jest fakt, że:

∑ coraz bardziej postępuje proces cyfryzacji na rynku finansowym, który ułatwia i przyspiesza wykonywanie przelewów,

∑ coraz większe ograniczenia legislacyjne dotyczące jednorazowych kwot w obrocie gotówką, wynoszących obecnie 15 tys. zł. A od 2024 roku ta kwota zostanie zmniejszona tylko do 8 tys. zł.

Przelewy to bardzo szeroki temat, dlatego niniejszy artykuł będzie skupiać się tylko i wyłącznie na stronie operacyjnej oraz pułapkach, które mogą czekać zarówno na zleceniodawców, jak i beneficjentów tej formy płatności. Następnie obszar przelewów został ograniczony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12618

Wydanie: 12618

Spis treści

Zamów abonament